S.S.S. - Zumba® Wear Türkiye
Zumba

S.S.S.


Zumba® Nedir?
Zumba® heyecanlandırıcı, efektif, takip etmesi kolay, Latin danslarından ilham alan, bol kalori harcatan bir dans-fitness egzersizidir. 

Zumba® neden bu kadar çok seviliyor?
i. Zumba® eğlencelidir: Zumba sınıfları adeta bir parti havasında geçer. Katılımcılar dersten öyle çok keyif alırlar ki egzersiz yaptıklarının farkına varmazlar.
ii. Zumba® farklıdır: Diğer grup-fitness egzersizlerinden müziğin kullanımı, hareketler ve dersin enerjisiyle ayrılır.
iii. Zumba® kolaydır: Hiç dans etmeyi bilmeyen biri bile rahatlıkla Zumba yapabilir. Herhangi bir yaş sınırlaması da yoktur. Yediden yetmişe herkes kendine uygun bir sınıfta Zumba yapabilir.
iv. Zumba® etkilidir: Kardiyo ve güç egzersizlerini harmanlayan Zumba ile hem kaslarınız kuvvetlenir hem de kondisyon kazanırsınız. 


Zumba® yapmak istiyorum, ne yapmalıyım?
Size en yakın Zumba sınıfını bulmak için www.zumba.com adresine girip CLASSES sekmesini tıklayın. Açılan sayfadaki lokasyon bölümüne ev ya da iş adresinizi girin. Böylece evinize ya da işinize en yakın "lisanslı" bir Zumba eğitmeni tarafından verilen Zumba derslerine ulaşabilirsiniz.

Zumba® sınıfına girdiğim eğitmenin lisansı var mı?
Hali hazırda bir Zumba sınıfına gidiyorsunuz ya da yeni kayıt olacaksınız. Burada eğitim veren hocanın Zumba sertifikası olup olmadığını www.zumba.com adresine girerek öğrenebilirsiniz. Ana sayfada FIND AN INSTRUCTOR sekmesine tıklayın. Buraya eğitmenin adını soyadını yazın. Eğer Zumba.com sitesinde yer alıyorsa gönül rahatlığıyla derse girebilirsiniz. Eğer burada adı yer almıyorsa bu eğitmen ya sertifikasızdır ya da sertifikası düşmüştür.

Zumba® ile kilo verebilir miyim?
Zumba etkili bir grup dans-fitness egzersizidir. Vücudunuzun her yerini çalıştırırken hem kaslarınızı kuvvetlendirir hem de kondisyonunuzu geliştirir. Kişiye göre değişmekle beraber bir saatlik  Zumba dersinde  ortalama 600-650 kalori harcarsınız. Fakat şunu da unutmayın ki sporun yanında iyi bir beslenme düzeni de önemlidir. Spor kraldır, sağlıklı beslenme ise kraliçe. Birlikte senin krallığını oluştururlar.

Zumba® eğitmeni olmak istiyorum ne yapmalıyım?
Zumba sertifikası için ilk alacağınız eğitim, 2 gün süren Zumba Basic 1 Eğitimidir. Aldığınız uluslararası sertifika 1 yıl boyunca geçerlidir. 

Zumba® eğitmeni almak için herhangi bir ön koşul var mı?
Hayır yok. Zumba eğitmeni olmak için hiç bir ön koşul aranmıyor. Yani spor akademisi (BESYO) mezunu olmanız gerekmiyor. Herhangi bir fitness sertifikası da istenmiyor. Fakat daha önce grup fitness egzersiz dersi vermiş olmanız, BESYO mezunu olmanız, fitness antrenörlüğü sertifikanızın olması sizin için bir avantajdır. Zumba Fitness, eğitmenlerine fitness sertifikası almaları yönünde tavsiyede bulunuyor. Siz de Zumba eğitmenliğini bir kariyer olarak düşünüyorsanız, geçerli bir fitness sertifikası almanız kendi gelişiminiz için çok iyi olacaktır.

Zumba® sertifikam neden 1 yıl geçerli, 1 yıl sonra ne olacak?
Zumba Fitness eğitime çok önem veriyor. O yüzden de Zumba eğitmenlerinin kendilerini geliştirmelerini istiyor. Bir profesyonel olarak bilgilerinizi taze tutmalısınız. Zumba Fitness, Zumba eğitmenlerinin kariyerleri için ZIN programı geliştirdi. ZIN üyesi olursanız sertifikanız ZIN üyesi kaldığınız süre boyunca geçerli olacaktır. Alternatif olarak 1 yıl içerisinde Zumba Basic 2 eğitimini alırsanız sertifikanız 1 yıl daha geçerliliğini koruyacaktır. ZIN üyesi olmazsanız sertifikanız en son eğitiminizden bir yıl sonra düşer. Sertifikanız düşünce de yeniden Basic 1 eğitimi almadıkça Zumba dersi veremezsiniz.

ZIN Üyeliği nedir?
Zumba Instructor Network yani Zumba eğitmenleri ağının kısaltmasına ZIN diyoruz. Bu bir kariyer geliştirme programıdır. Aylık 35 USD ücreti vardır. 

Zumba® eğitimlerine nasıl kayıt yaptırabilirim?
Zumba eğitimlerine zumba.com üzerinden yurtdışına açık bir kredi kartıyla online olarak kayıt yaptırabilirsiniz. 

Zumba® Eğitimine kayıt yaptırmak istiyorum ancak kredi kartım yok.
Zumba eğitimlerine kayıt için Zumba.com sitesine girip yurt dışına açık bir kredi kartı ile dilediğiniz eğitime kayıt olabilirsiniz. Eğer kredi kartınızın yurtdışına taksit imkanı varsa eğitimi taksitli alabilirsiniz. Kredi kartınız yoksa bir akrabanızın/arkadaşınızın kredi kartı ile de kayıt olabilirsiniz. Parayı da elden kredi kartı sahibine verebilirsiniz.

Zumba® eğitiminin içeriği nedir? 
Zumba Basic 1 eğitimi 2 gün sürüyor. Eğitimde Zumbanın formülünü, temel adımlarını teorik ve uygulamalı olarak öğreneceksiniz. Ayrıca bu öğrendiğiniz temel adımları bir şarkıda kullanarak nasıl koreografi yapıldığını göreceksiniz. Bir Zumba sınıfı nasıl oluşturulur, ders süresi, ders şarkıları hakkında bilgi verilir.

Eğitime dahil olanlar:

  • Zumba Basic 1 Eğitim DVD ve CD'si
  • Zumba Basic 1 eğitim kitapçığı (PDF dosyası şeklinde)
  • Zumba Basic 1 sertifikası (Eğitim bittiğinde e-postanıza sistem tarafından otomatik olarak yollanacak)
  • 1 yıl süresince geçerli Zumba lisansı
Zumba® Basic 1 eğitiminin ücreti nedir?
Basic 1 eğitiminin ücreti değişkendir. Üç fiyat sınıfı var. Erken kayıt olanlar için ücret 355 USD. Eğitim tarihi yaklaştıkça fiyat artıyor. Eğitime 3 hafta kala fiyat 425 USD, eğitime 1 hafta kala ise 465 USD oluyor. Erken kayıt yaptırıp fiyat avantajından yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Zumba® eğitimlerinde bir yaş sınırlaması var mı?
Zumba eğitimi alabilmek için 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekiyor. 16 ve 17 yaşında olanlar ailelerinin ya da yasal vasilerinin yazılı ve imzalı izni ile eğitime katılabilirler.

Sold out! (Eğitim doldu)
Eğer bir eğitimi Zumba.com üzerinden satın almak istediğinizde SOLD OUT ibaresiyle karşılaşıyorsanız o eğitim dolmuştur. Eğitim, sistem tarafından kapatıldığı için eğitimi düzenleyen eğitmenin yapabileceği bir şey yoktur. Başka bir açık eğitim bulup oraya kayıt yaptırmanız gerekir.

ZIN üyesi olmadan Zumba Kids, Zumba Gold gibi branş eğitimlerine katılabilir miyim?
Hayır Türkiye'de katılamazsınız. Zumba Step, Zumba Kids, Zumba Toning, Zumba Sentao, Aqua Zumba, Zumba Pro Skills, Zumba Gold eğitimlerine sadece ZIN üyeleri katılabilir.

ZIN Jam Session nedir?
ZIN Jam Sessionlara Zumba Fitness tarafından görevlendirilmiş Zumba Jammer (ZJ) önderlik eder. Maksimum 30 kişilik bu koreografi oturumlarında 4 ya da 5 şarkının koreografisini öğrenip hemen sınıflarınızda uygulayabilirsiniz. Unutmayın ki ZIN Jam Session'lara sadece ZIN üyeleri 30 USD karşılığında katılabilir. 

Zumba® aksesuar ve kıyafetlerini nereden alabilirim?
zumbawearturkiye.com sitemiz üzerinden gönül rahatlığıyla  alışveriş yapabilirsiniz. Satın aldığınız ürünler en kısa sürede adreslerine kargolanır. ZIN üyesi iseniz alışverişe başlamadan önce "Üyelik Bilgileri" bölümünden ZİN kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapın. Böylece ZIN üyelerine uygulanan indirimden faydalanabilirsiniz.

Strong by Zumba Programının Zumba'dan farkı nedir?
Strong by Zumba programı Zumba Fitness, LLC şirketinin yarattığı bir üründür. HIIT yani yüksek yoğunluklu interval antrenman çeşidini müzik ile harmanlar. İçeriğinde squat, burpee, şınav, jumping jack gibi temel fitness hareketleri ile yumruk, tekme gibi dövüş sanatlarının kullandığı hareketler vardır. Bu programda dans yoktur. Hedef kitlesi daha sert antrenman yapmayı seven ve limitlerini zorlamaktan hoşlanan kişilerdir.